turkishhiphop

Hiphop

AnasayfaRadyoTakvimSSSAramaKayıt OlGiriş yap
Sagopa Kajmer Yeni Ep Albüm Tanıtım Ve İndirmek için Tıkla ( Linki Görebilmek içinÜye Olmalısın
http://turkishhiphop.lifeme.net/sagopa-kajmer-f42/sagopa-kajmer-saykodelik_ep-indir-t228.htm#258

Paylaş | 

Patron Flex - Rap against the machine @ Star Gazetesi

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
...feys...
Yönetici
Yönetici

MesajKonu: Patron Flex - Rap against the machine @ Star Gazetesi   Çarş. Tem. 29, 2009 7:55 pm

Patron Yeraltından Yeryüzüne adlı albümünü bir süre önce çıkarttı.

Bu onun ilk ‘legal’ albümü. Yeraltında olmanın albümünü yasal bir şirketten çıkartmakla alakası olmadığını, maddiyat kaygısı gütmeden, hiçbir sansür olmadan duygularını dile getirmenin, içini dökmenin, gerektiğinde en ağır küfürleri kullanarak kayıt yapmanın ancak yeraltında mümkün olduğunu söylüyor ve ekliyor: ‘Bu albümün çıkması artık yeraltı değilim demek değil. Eylül- ekim gibi internete bir albüm vereceğiz. Sagopa’nın da Ceza’nın da internete verdikleri albümler var ama ikisi de yerüstünde.’

BREAK DANSI YAPAMADIM

Patron ya da gerçek adıyla Ege, Mersinli. Dört yıldır İstanbul’da, İstanbul Üniversitesi’nde iktisat okuyor. İlkokulda, yabancı rapçileri dinleyerek çıkmış yola. Ardından Cartel’i duymuş: ‘Önce Türkçe olduğunu bile anlamadım. Anladığım an hep dinlemeye başladım.’ Derken break dansçılarla tanışmış. ‘Kafasının üzerinde dönenler falan. Onları çok seviyorduk. Bir sene öğretmeye çalıştılar ama yapamadım. Sonra onların içinden biri mikrofonu bilgisayara kurdu. Yedinci sınıfta falandım. İlk defa görüyordum böyle bir sistem’ diyor. Böylece kayda başlamış.

Patron’un albümü zengin altyapılarıyla öne çıkıyor. ‘Ben de denedim bir süre kendim altyapı yapmayı ama yapamadım. Da Poet’le çalışmaya başlayınca, ondaki yeteneği görünce benim bu işte yeteneğim olmadığını anladım. MC’lik konusunda yetenekliyim, korktuğum kimse yok ama beat yapmak farklı bir şey’ diyor. ‘Flekste en iyi senmişsin, onu anlatsana’ diyorum. Tevazuyla, ‘Fleks ardı ardına, daha hızlı söylemek. Ama o şekilde bir şey anlatmak çok zor, insanların anlaması da çok zor, mantıklı şeyler kurmak da çok zor. Şu anki fleks olmayan tarzım çok daha mantıklı şeyler anlatmama yarıyor’ diyor.

Patron adını emir almaktan hoşlanmadığı için tercih etmiş. ‘Zamanla isim ele geçiriyor insanı. Tanıdıklarımın yarısını bana Patron diyor. Rapim zaten protest’ diyor.

‘Rap against the machine’ diye bir sözü var. Rage Against The Machine’i soruyorum, ‘Çok fazla parçalarını bilmiyorum ama bildiklerimi seviyorum. Alternatif şeyler sonuçta. Farklı bir ruhu var’ diyor. ‘Candan Erçetin’e çok hayranım. Konserine gitmiştim, müthiş etkileyici bir atmosfer vardı. Otuz tane enstrüman var, onun sesi ayrı bir enstrüman. Işın Karaca’yı çok severim. Nil Karaibrahimgil müthiş, onu çok beğeniyorum. Ses olarak da Sıla’yı, Hadise’yi beğeniyorum’ diyor. Rock’çı arkadaşları var ama popçuların bir kısmının üretmeyi değil parayı sevdiğini düşünüyor ki haksız da sayılmaz değil mi?

Serinleten festival

Geçen yıl tekleyen Rock’n Coke bu sene 2008’in acısını çıkartırcasına başarılı bir programla düzenleniyor. 17-18-19 Temmuz’da İstanbul Park’tagerçekleşecek olan festivalde bu yıl da kamp yapmak mümkün olacak

- İlk kez altı yıl önce düzenlenen Rock’n Coke, geçen yıl gerçekleşmedi. İlk festivalin olduğu 2003’te ABD’nin Irak’ı işgal etmiş olması ve Coca-Cola’nın ABD ile özdeşleştirilen bir marka olması festivalin çeşitli biçimlerde protesto edilmesine sebep olmuştu.

- Daha önceki yıllarda Hazerfen Havaalanı’nda düzenlenen Rock’n Coke bu sene İstanbul Park’ta gerçekleşecek. Festivalde bu yıl da kamp kurmak mümkün ki bunun işin en zevkli kısmı olduğunu söyleyenler çok.

- Festivalin adında rock geçse de sahnede birkaç rapçi ve epeyce elektronikçi de olacak. Bunlardan biri de cumartesi akşamının sonunda sahne alacak olan Prodigy. Yirmi yıla yakındır müzik yapan üçlü rock’çıların bile dinlediği bir grup.

- Pazar akşamı sahne alacak olan Linkin Park ise rap ve elektronik unsurları rock’a taşıyan gruplardan biri olarak biliniyor. Onları Transformers: Revenge of the Fallen’ın soundtrack’inden de tanıyabilirsiniz.

- Cumartesi günü erken saatlerde sahne alacak olan Jane’s Addiction ise aslında festivalin en önemli isimlerinden. 1985’de kurulan, 1992’de dağılan, 1995’te tekrar bir araya gelip 2004’te bir kere daha ayrılan grup geçen yıl bir araya geldi ve konser vermeye başladı. Jane’in Bağımlılığı anlamına gelen adını grubun kurucularından Perry Farell’in ev arkadaşı Jane’in madde bağımlığından alan grup punk ve metalden etkilenen bir tarza sahip.

- Yirmi yılı aşkındır müzik piyasasında olan ve rock’ın efsaneleri arasında sayılan Nine Inch Nails ise adını bir tür çividen alıyor ve melankolik tarzıyla tanınıyor.

- MaNga Türkçe rapin ilk isimlerinden olan Cartel’den Alper Aga ile son albümünde düet yapmıştı. Rock’n Coke’ta ise MaNga ve Cartel birlikte sahne alacak.

- Bulgaristan’ın en önemli rock gruplarından D2 festivalin sürprizlerinden olabilir.

- Aylin Aslım da yeni albümü Canını Seven Kaçsın’dan şarkılarla festivalde yer alıyor.

Bazıları siyah sever

Önümüzdeki hafta sonu İstanbul’da düzenlenecek bir başka festival de Unirock. Maçka Küçükçiftlik Parkı’nda gerçekleşecek olan festivalde Arch Enemy, Kreator, Amon Amarth, Paradise Lost gibi metal müziğin birçok önemli grubu yer alacak. Türkiye’den Catafalque, Saints’N’Sinners ve Soul Sacrifice gibi grupların sahne alacağı festival alanında çadırla konaklamak da mümkün olacak.

Punk’ı geniş kitlelere dinleten, sevdiren grupların başında gelen Green Day beş yıl önce çıkarttığı, kapağı el bombalı American Idiot’tan sonra yeni bir rock operayla karşımızda. 21st Century Breakdown 21’inci Yüzyıl Çöküşü anlamına gelen adından da anlaşılacağı gibi, bu kez biraz daha muğlak olsa bile toplumsal eleştiri içeriyor. Bu albüm biraz daha karamsar, sözler şarkıları yazan grup elemanı Billie Joe Armstong’un hayatından izler taşıyor. Punk kadar rock’tan da etkilenen bir albüm.

AYŞE DÜZKAN

12 Temmuz 2009 Pazar, 00:30[Alıntıdır]
http://www.yedihuzun.com\forum

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası